#12 Košice – náš domov

Momentálne sme na pár dní všetci v Liberci, kde Titusz skúša operu Otello. No našim domovom sú Košice. Ja som sa v metropole východu narodila a Titusz tu býva približne dvadsať rokov. Rodák z Rimavskej Soboty, po pôsobení v Armádnom umeleckom súbore v Bratislave prišiel na konzervatórium do Košíc. Ja som vtedy oslavovala svoje prvé životné jubileum. Trvalo dvanásť rokov kým sme sa prvýkrát stretli. Vďaka Ti, osud, že si spojil naše cesty, až keď bolo naplnenie našej lásky legálne.

Historická budova Štátneho divadla v Košiciach. Foto: Pavel Košík

Aj keď Titusz vystupuje ako hosť na viacerých operných scénach, stále angažmá má v Štátnom divadle v Košiciach. Predtým tu pôsobil v opernom zbore. Od štúdia na konzervatóriu bol činohercom v maďarskom divadle Thália. Jeho umelecká história viažúca sa k nášmu mestu je teda bohatá. A čo ho tu v najbližších mesiacoch čaká?

Tristan a Izolda

To nie sú mená našich detí. Oni sa volajú Tristan a Iris. Izoldu nemáme, aj keď otázky typu “Kedy bude Izolda?” sme dostávali už od Tristanovho narodenia neúrekom. Niekedy rozmýšľam, že prečo sa rodičov Juliniek, s cieľom zistiť kedy príde súrodenec, nepýtame: “Kedy bude Rómeo?”

Štátne divadlo v Košiciach v júni tohto roku uvedie výber z opery Tristan a Izolda. Dielo Richarda Wagnera nám prináša príbeh o nenaplnenej láske medzi rytierom a írskou princeznou umocnený strhujúcou hudbou.

Titusza čaká vytúžený debut v roli Tristana, na ktorý sa postupne pripravuje už od začiatku roka. Bude to pre neho druhá wagnerovská rola po Arindalovi vo Vílach. Za jeho stvárnenie zožal úspech kritiky a získal výročnú cenu Literárneho fondu. Som na neho veľmi hrdá, pretože viem ako veľmi po tom túžil a čím všetkým si musel prejsť kým začal spievať svoje vysnívané roly. Žiť po boku človeka, ktorý svoju prácu úprimne miluje, prináša do rodiny nevídaný pokoj. Ak nerátam dni pred premiérou alebo pred predstavením. Vtedy sa snažím o nemožné – nechať Tituszka v tichu oddychovať. S dvoma spevavými ratolesťami so silou hlasu po svojom otcovi je to ozaj výzva.

Titusz ako Arindal vo Wagnerovej opere Víly. Foto: Joseph Marčinsky, Štátne divadlo Košice

Vojvodkyňa z Chicaga

Bol začiatok júla keď sme zosnovali plán môjho večerného úteku. Iris ešte nemala ani tri mesiace ale vďaka mamke a Majke som mohla ísť na verejnú generálku tejto jazzovej operety. Poviem vám, bolo to doslova tesné. Majka vzala Tristana von a ja som chystala Iris na skorý spánok. Asi dvadsať minút pred začiatkom predstavenia som sa začala obliekať, no Majka už bola s Tristanom v bytovke. A tomuto stretnutiu sme sa chceli vyhnúť. Nahodila som zbesilé tempo a keď som si už viazala sandále, počula som Tristankov povestný spev pred našimi dverami. “Nie!” Kričala som šepotom. Mamka rýchlo napísala Majke, že akurát chcem výjsť z dverí. Vzala malého na schody a ja som sa rýchlo poza ich chrbát takmer teleportovala do výťahu. Fu, pár minút pred siedmou som teda sedela už s Nikou v taxíku. 

Vzácny pozdrav Tituszovi od Yvonne Kálmán (dcéra E. Kálmána) a Rolanda Kherna Tótha (riaditeľ Opery Štátneho divadla Košice).

Vidieť Kálmánovu Vojvodkyňu z Chicaga by som odporučila naozaj komukoľvek bez ohľadu na vek, preferenciu žánrov, pohlavie, atď. Proste každý si tam nájde to svoje. Herci, tanečníci, speváci, saxofonista, primáš, samozrejme orchester. Desiatky a desiatky umelcov zo seba na javisku vypľúvajú dušu, len aby na nás preniesli ich neutíchajúcu energiu plnú lásky a radosti. Stačí prísť a byť otvorený. Počúvať, vnímať a baviť sa. Garantujem vám, že odtiaľ výjdete znovuzrodení a aj to piatkové pivo bude potom chutnejšie.

Keďže Tituszov alternant v roli Borisa ukončil spevácku kariéru, všetky predstavenia, ktoré nájdete na programe Štátneho divadla Košice, bude hrať Titusz. A od apríla do júna ich veru bude hojne, tak verím, že sa tam stretneme. Ja určite pôjdem!

Titusz v balete

Znie to ako oxymoron? Či pri najmenšom vtip? Je to senzačná realita. Už v máji uvidíme Titusza v projekte Orbis pictus pod taktovkou Baletu Štátneho divadla v Košiciach. Žeby to s jeho povestnou šnúrou mohol dotiahnuť takto ďaleko? Je to síce lákavé, no netešte sa. Tituszko tam nevystúpi v obtiahnutých pančuchách s prepnutými špičkami. 

Z verejnej skúšky inscenácie Orbis pictus. Titusz Tóbisz, Michaela Várady a Peter Valentovič.
Foto: Joseph Marčinsky, Štátne divadlo Košice

Titusz a Michaela Várady za klavírneho doprovodu šéfdirigenta opery ŠDKE, Petra Valentoviča, ozvláštnia baletnú inscenáciu niekoľkými známymi opernými áriami. Orbis Pictus je multižánrovým projektom, ktorý spája tanec, hudbu Giuseppe Verdiho a hovorené slovo jedného z najväčších talianskych spisovateľov svojej generácie Alessandra Manzoniho.

Okrem toho v apríli Titusza čaká aj prvé vystúpenie v Štátnej filharmónii Košice, v projekte Zem spieva. Šípim, že mojich večerných únikov bude počnúc jarou viac. Už teraz si na ne mädlím ruky.

S Láskou,

Martina.

8 názorov na “#12 Košice – náš domov”

  1. Sledujem Tituszovu umeleckú dráhu od začiatku jeho karieri v Thálii a veĺmi som sa potešila jeho prestupu do ŠD. Pre mňa každé predstavenie s ním je sviatkom. A ako píšeš, že do konca júna bude toho habadej, tak som veĺmi šťastná. Škoda, že Liberec je ďaleko, rada by som si pozrela “tetovaného” Otella.
   Snáď sa mi to raz podarí. B.

   1. Teším sa, že aj ty si jeho skalnou fanynkou! Liberec je ďaleko ale letenky z Košíc sú za 20eur a akurát v piatok poobede je prílet do Prahy. Čiže práve na predstavenie do Liberca sa to stíha 🙂 Potom ešte cez víkend pozrieť mesto a v pondelok za dvacku zas späť do Košíc. Aj keď teraz Boh vie aká bude situácia 🙁

 1. Renata Žižková

  Košické divadlo je moc krásné, skoro bych řekla se sebezaprenim,že hezčí než naše liberecké. Nebyla jsem tam osobně ,ale na internetu jsem ho prohlížela celkem podrobně. Ať se daří!

  1. Ďakujeme milá Renáta. Veru, budova Štátneho divadla Košice je sama o sebe skvostom. Zvonku aj zvnútra. Keď sa umenie architektúry snúbi s umením divadelným, môže sa z toho vykľuť zážitok hodný cesty z Liberca až na východ Slovenska 🙂 Tak snáď sa na niektorom predstavení v Košiciach stretneme 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.