#14 Prvá spoločná domácnosť u mojej babky

Pred niekoľkými dňami, na konci februára 2022 zasiahla svet zdrvujúca správa. Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu. Všetky médiá aj nemédiá sú presiaknuté informáciámi aj dezinformáciami o invázii. Ja sa k tomu nebudem nijako vyjadrovať. Vojna je nenávisť. My, ľudskí ľudia, chceme opak. Lásku. A tá má mnohé podoby. Jednou z nich je aj humor.

Pred niekoľkými rokmi sa Maďar hovoriaci po slovensky prihovoril k Ukrajinke žijúcej v Liberci: “Požičali by ste mi, prosím, vašu ceruzku?” Opýtal sa Titusz pani korepetítorky. Buľvy plné strachu sa jej vytlačili na okraje očných jamiek. Preľaknuto otvorila ústa a dychtivo, priam až zajakávajúc sa, no jasne vyriekla: “Moju dcérušku?! Ale veď ona je v Nemecku! A akože požičala??” Škoda, že som túto situáciu nevidela aj naživo. Tituszko mi ale celkom presvedčivo zreprodukoval mimiku pani korepetítorky v momente jej maximálneho údivu a nepochopenia. Medzi riadkami sa z jej reakcie dalo vyčítať: ”Čo má ten chlpatý exot za barbarské spôsoby?!”

U babky Marienky

Tam býval Titusz ešte predtým, než sme sa spoznali. Keď ma teda prvýkrát pozval k sebe na tréning, bolo to pri najmenšom zvláštne. No tak zvláštne príjemné. On tam totiž býval len dočasne a babkin byt bol zariadený presne tak, ako keď tam ešte bývala ona. Takže naozaj som sa tam už pri prvej návšteve cítila viac doma ako Titusz. Akurát že v obývačke pribudlo zopár vecí. Železných vecí. Činky, tyče, stojany a lavička na cvičenie. Kompletná oranžovo-sivá posilňovňa! To by som neverila, že sa zmestí do jednej obýačky v staromestskom dvojizbovom byte. O niekoľko mesiacov neskôr som zistila, že táto celá posilňovňa sa zmestí dokonca aj do jednoizbového bytu. Ale o tom neskôr.

Titusz tréning
Toto bolo na kresle v obývačko-posilňovni, keď som prišla k Tituszkovi domov.

Keď som sa po polroku vrátila z Ríma, nesmierne som túžila byť s ním stále. Po niekoľkých návštevách som to nevydržala a povadala som mu, že s ním chcem bývať. Súhlasil a tak sme už po necelom roku od nášho zoznámenia zdieľali jednu domácnosť. 

Kamarátky sa ma po našej svadbe pýtali, aké je byť vydatá. Povedala som, že to nie príliš citeľná zmena. Za ozaj markantnú zmenu v živote dvojice považujem práve spoločné bývanie. A k tomu došlo viac ako dva roky pred svadbou. 

Titusz je úžasný spolubývajúci

Musím povedať, že moja vďaka patrí aj Tituszovej mamke. Za to, že mu do šedej mozgovej kôry od útleho detstva vrývala dôležitú myšlienku: “Nikdy nesmieš nechať ženu prať tvoje veci, umývať tvoj riad a pratať tvoj neporiadok.” Titusz už dlho býval sám, a tak sa o seba dokonale vedel postarať. Keď som k nemu prišla, tak sa staral aj o mňa. Starali sme sa a staráme sa o seba navzájom. Začiatok nášho spoločného bývania bol teda hladký. Nebudem tvrdiť, že sme sa nepotrebovali v niektorých veciach zladiť. Ale to sa skôr týkalo našich aktivít, návykov a správania, ktoré priamo nesúviseli so spolužitím ale so začiatkom nášho vzťahu. 

Titusz a ja po tréningu v obývačke
Po jednom tréningu v babkinej obývačke.

Škola Života

Vysporiadavali sme sa s malými kostrbatými výrastkami, o ktoré sme občas na  našej ceste rozprávkovej Lásky zakopli. Naučil ma lepšie sa správať. Naučil ma, že nie je v poriadku tancovať salsu s iným mužom. A naučil ma, že sú veci, ktoré medzi nami ostanú nepochopené. Sú veci, ktoré som ja ako žena nedokázala  porozumieť. Slová a činy, ktorými sme si ublížili a boli sme obaja presvedčení o vlastnej nevine. Každý sa bil za svoju pravdu a cítil sa ukrivdene. No na konci sme sa nedostali k vytúženému pochopeniu náprotivku a uznaniu správania toho druhého. Museli sme prijať, že je to vo vzťahu medzi mužom a ženou prirodzené. Hrbolčeky sváru sme teda hobľovali len tak mimochodom. Postupne. Pomocou činov každodennej Lásky. Pochopili sme, že nie je možné vziať niekoľko tonový valec a zaraz s ním vyhladiť každučkú vrásku nášho dúhového chodníka.

Korešpondencia Lásky

Listujem si v našom albume Lásky a okrem fotiek tam mám aj prepis niektorých vzácnych esemesiek. Ja osobne ich považujem za ozajstné literárne diela. Túto správu mi Tituszko poslal týždeň po našom prvom bozku:

“Plachtím zase niekde v ríši snov.. kde Tvoja nadvláda je neporaziteľná! Blúdim medzi stĺpmi Panteónu Tvojho Slnečného Impéria… (nazvem to Slalom Rajom – založil som novú disciplínu pre bláznov ako ja)… chvejem sa celý od šťastia a Predstavy, že si mi dovolila sliediť aspoň Tvoj urodzený tieň! Dnes Ťa zase vidím v Božskej podobe! V tejto kaplnke.. v drobnom chráme mojich túžob! Je to planetárium v mojej malej izbe.. Koncentrujem sa na Jediné miesto na stene.. a pomaly ale jasno sa mi vynára: Súhvezdie “Maťuľôčka”! Reflektory okolorinčiacich tuningovaných rimavskosobotských áut mi premietajú svetelné rozprávkové Kino na predpotopné plátno panelov môjho “mládí”! Aj to sú rozprávky o Tebe 🙂 .. ukolísavam sa nimi do hlbokého tranzu.. do čírej dimenzie, kde je všetko jasné a jednoduché. Máš ma Rada! .. Levituješ nado mnou v najpompéznejšej podobe.. zo zlatých zábleskov zrodená..v rôznych očarujúcich príbehoch si vysnívam Tvoju žiarivú prítomnosť.. Zaslepuješ ma, Láska! Nedolapím Ťa snáď nikdy. Však fotón je k..a! Fatamorgána v Púšti.. Ty Fantómia Víla Nádherná. Kaleidoskop Vírivých voňavých lupeňov.. Zlatá ľalia! Už len spomienka na Teba ma pripraví o rozum! -Haló! Vy tam hore! Vyliečte ma 🙁 prosím! .. som strašne ZamiLoveOvoVaný!!! SOS!!! HELP!!!”

Naučil ma, že slová majú skutočnú Váhu!

S Láskou,

Martina

5 názorov na “#14 Prvá spoločná domácnosť u mojej babky”

  1. K láske a manželstvu neodmysliteĺne patrí vzájomná úcta, tolerancia a odpúšťanie. Vy sa riadite, ako čítam, podĺa tohto vzorca. Ani jeden z Vás nie je “NEDAJ SA A NEBOJ SA.” Takto Vám to vydrží večnosť. B.

    1. Krásne slová, drahá Bea! Uvedomujeme si, že nás čaká ešte mnoho výziev a tak len dúfame, že nám to takto bude fungovať, ako si napísala, vecnosť. Ale vieme, že to nie je samozrejmosť, hlavne keď vidíme ako sa mladé a krásne rodiny okolo nás rozvádzajú.

  2. Pingback: #15 Ďakujem za sladký domov - Život s Tituszom

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.